Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A zeneterápiáról

A zeneterápiáról
Október 1. a zene világnapja. Foglalkozzunk ma egy kicsit a zene egészségre gyakorolt hatásáról és a zeneterápiáról!

Számos tanulmány bebizonyította, hogy a zenének stresszcsökkentő hatása van, fokozza a szív egészségét, csillapítja a fájdalmat, fokozza a memóriát és megvédi az agyat az öregedéstől. A magzati korban hallgatott zene is jótékonyan hat ránk, hiszen általa sokkal fogékonyabbak vagyunk a környezetünkre, így könnyeben tanulunk.

Mind a zenehallgatás, mind a zenetanulás jótékonyan hat nem csak az egészségünkre, hanem a szociális képességeinkre. A zeneterápia ezt a hatást aknázza ki olyan betegeknél, akik lelkileg vagy fizikailag betegek, szoronganak, fogyatékossággal élnek, krízisen mennek keresztül, szexuális erőszak vagy testi bántalmazás áldozatai, életük végéhez közelednek, vagy csupán jobban meg szeretnék ismerni önmagukat és a többi emberhez fűződő viszonyukat.

A zeneterápia célja, hogy az egyén lehetőségeit feltérképezze és/vagy sérült funkcióit helyre állítsa, így jobb intrapszichés és/vagy interperszonális integrációt tegyen lehetővé, s a prevenció, rehabilitáció vagy kezelés következtében a személy minőségileg jobb életet élhessen.

A zeneterápia hatására fejlődik az önreflexió, illetve hozzásegíti a klienst egyfajta kreatív öngyógyításhoz. A lelki munka során az érzelmek a jobb agyféltekéből a bal agyféltekébe kerülnek, amelynek köszönhetően a lelki motívumok tudatosabbá válnak. A zene élményeket mobilizál, így megkönnyíti a nonverbális módon kifejezni az elfojtott vagy szavakkal ki nem fejezhető élményeket. A ritmus segítségével összerendezi a mozgást és az idegrendszeri működést.

A zeneterápiának több típusa van, melyet egy elsődleges interjú alapján állapítják meg, hogy az egyénnek milyen formában segíthet a legjobban. Egy foglalkozás történhet csoportban, vagy egyedül is.

A receptív zeneterápia során a meghallgatott zene mozgósítja a kliens érzelmeit, a terápiás munka az élmények és a gondolatok megbeszélésével történik.

Aktív zeneterápiában a résztvevők hangot adó eszközökkel vagy saját hanggal kommunikálnak. A terápiás lehetőséget a foglalkozás során szerzett tapasztatok, illetve a résztvevők megbeszélése adja.

Komplex zeneterápia a zene által mozgósított élményeket, érzéseket improvizált mozgással, vagy bármilyen képzőművészeti tevékenységgel fejezik ki a jelenlévők, s a tapasztalataikat lehetőség szerint szóban is megosztják.

 

Forrás: https://egeszsegter.hu/cikk/680/hallgass-zenet-gyogyit#gsc.tab=0

https://magyarzeneterapiasegyesulet.hu/mi-a-zeneterapia/

https://megoldaskozpont.com/lexikon/zeneterapia-fogalma/

 

Az oldal tetejére