Pszichés és viselkedési tünetekkel járó, fokozatosan súlyosbodó mentális hanyatlás, mely általában 40 éves kor felett jelentkezik.
Tünetei lehetnek:
- zavartság
- hangulatváltozás
- hosszútávú emlékezet
- gondolkodászavar
- ingerlékenység
- vizelettartási zavar
- emlékezetzavar
- erőszakosság
- nyugtalanság
- rövid távú emlékezet zavara
- ügyetlenség
Az Alzheimer-kór okai
A betegség pontos oka a mai napig ismeretlen, de több kutatás elméleti feltételezésre is szolgáltat bizonyítékot. A magasabb szintű intellektuális tevékenységekhez szükséges acetilkolin nevű idegi jelátvivő molekula (neurotranszmitter) szintjét alacsonyabbanak találták, mint az egészséges embereknél. Ugyancsak alacsonyabb szintet mutat a szerotonin is, mely a kedélyállapot, az alvás, az agresszió alakításában vesz részt.
Az Alzheimer-kórban szenvedők, haláluk utáni boncolás során kiderült, hogy az agyban összecsapódott, elpusztult idegsejtek voltak.
Legfontosabb okai, a drog, az emocionális betegsége, mint a depresszió és a szorongás, metabolikus és endokrin betegségek, érzékszervi betegségek, neurológiai betegségek, trauma, tumor, infekció, alkoholmegvonás.
Diagnózis
A primer demenciák, így az Alzheimer-kór kezdete is általában lappangó és maguk a betegek többnyire nem ismerik fel szellemi hanyatlásukat. Sajnos azonban, mivel a betegség soktényezős, még nem találtak olyan módszert, amely önmagába elegendő a pontos diagnózis felállításához, még kevésbé a szűréshez. A tünetek megjelenése uták körülbelül 90%-os valószínűséggel lehet megmondani, a baj eredeté, de teljes bizonyossággal, csak halál után, az agyszövet boncolásával lehet megállapítani, hogy valaki életében Alzheimer-kóros volt.
Kezelése
Mivel ma még nem ismerjük az agy kimutatható, kóros fehérje-lerakódások kialakulásának és az idegpályák pusztulásának mechanizmusát, oki kezelés sem ismert, amely a betegséget meggyógyítaná.
A gyors hanyatlás azonban megfékezhető, lassítható, a szükséges képességek és az önálló életvitel tovább megőrizhetőek, sőt olykor a közepes és súlyos demencia tünetei is enyhülhetnek a gyógyszeres kezelések megfelelő beállítása után. A legegyszerűbb módszerrel, agytornával, szellemi tevékenységgel, gondolkodással, késleltetheti a további tünetek kialakulását, vagy súlyosbodását késleltetheti. Sokat tehetünk idősebb hozzátartozóinkért, ha beszélgetünk velük, gondolkodásra késztetjük őket, játszunk velük, bevonjuk őket a mindennapi tevékenységbe.
Megelőzése
Megelőzésére ma még nincsen lehetőségünk, de bizonyos tényezők csökkenthetik a rizikót, illetve késleltethetik a tünetek megjelenését.
Forrás: https://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/alzheimer-kor