Az aromaterápia nevét ugyan csak a 20. században alkották meg, mégis alapjai már többezer évesek. Már az ősi kínaiak és egyiptomiak is alkalmazták a jobb közérzetért, gyógyászati és kozmetikai célokra, vagy spirituális átszellemüléséhez, nem utolsó sorban a halottak balzsamozásához. Cédrusfát, szegfűszeget, fahéjat, szerecsendió és mirha illóolajat használtak a királyok temetésén, mely a sírok feltárásakor is, halványan ugyan, de érezhető volt.
Testünkben 400 típusú illatreceptor található, melyek hatalmas számú, különféle szagot képes felismerni. Egyes illatok energiát adnak nekünk, de a legnagyobb előnyük, hogy képesek helyreállítani testünk harmóniáját.
A természetes illóolajok legfontosabb hatásai, hogy segítik a légzést, fokozzák a vírusok és fertőzések elleni védekezést, és ellenállóbbá teszik a testet a stressz káros fizikai és érzelmi hatásaitól.
Az alábbiakban is segíthetnek az illóolajok:
- Pihenés: egyes illóolajok, mint például a levendula és a kamilla, segíthetnek a stresszben szenvedő, vagy pihenni vágyó embereknek
- Légzési problémák: olyan antiszeptikus tulajdonságokkal bírnak egyes aromaterápiás olajok, amelyek megtisztítják a baktériumok, gombák és penészgombák levegőjét, és hozzájárulnak a légzési problémák leküzdéséhez. Enyhíthetik a COPD és az asztma tüneteit.
- Egészséges bőr: pattanások, mitesszerek, korpásodás, cellulit, lábgomba, viszketés, csípések által okozott gyulladások, kiütések vagy sebgyógyulás javításában segíthetnek egyes, higított illóolajok. A teafaolaj antibakteriális, antiszeptikus, gombaellenes és egyéb tisztító tulajdonságokkal rendelkezik, így kiváló a bőr tisztítására.
- Segít a rák tüneteinek vagy mellékhatásainak kezelésében: elsősorban támogató kezelésként használják a rákos betegek, hogy csökkentsék a stresszt vagy a fájdalmat.
- Javítja a libidót: a hormonális egyensúly és az egészség javítására szolgáló népszerű aromaterápiás olajok magukban foglalják a muskotályzsályát, szantálfát, rozmaringot, muskátlit és az ylang ylangot.
A legalapvetőbb aromaterápiás illóolajok
- Citromfűolaj: egészséges emésztés, nyugtatja a fájó izmokat és ínakat, tisztítja és tonizálja a bőrt.
- Bergamottolaj: nyugtató hatású, elősegíti az egészséges tiszta bőrt.
- Borsmentaolaj: frissítő illatot kölcsönöz, hűsítő és nyugtató hatása van a bőrre.
- Eukaliptuszolaj: segíti a tiszta légzést, támogatja az általános légúti egészséget, megnyugtatja a fáradt fájó izmokat.
- Fahéjolaj: fenntartja az egészséges immunrendszert, elősegíti a száj egészségét
- Gerániumolaj: segít megnyugtatni az idegeket, csökkenti a stresszt.
- Levendulaolaj: széles körben használják nyugtató és pihentető tulajdonságaiért, nyugtatja az alkalmi bőrirritációkat, segíti a bőr gyors helyreállítását.
- Rozmaringolaj: támogatja az egészséges emésztést, segít csökkenteni az idegi feszültséget és fáradtságot.
- Szantálfaolaj: elősegíti az egészséges, sima bőrt, csökkenti a hegek és foltok megjelenését, fokozza a hangulatot, gyakran használják jógában, meditációban a földelő és felemelő tulajdonságai miatt.
- Teafaolaj: a bőr tisztító és fiatalító hatásáról híres, elősegíti az egészséges immunműködést, véd a környezeti és szezonális fenyegetések ellen.
- Rózsaolaj: segít egyensúlyban tartani a bőr nedvességszintjét, csökkenti a bőrhibák megjelenését, elősegíti az egyenletes bőrszínt és az egészséges arcszínt, érzelmileg felemel.
Az aromaterápia alkalmazásának módszerei
- masszázs
- illóolajos gőzfürdő és szauna
- aromafürdő
- inhaláció
- párologtatás
A cikkben olvasható információk nem orvosi tanácsok. Az illóolajok használata előtt konzultáljon orvosával!
A Webmed webáruházban beszerezhető illóolajokért kattints ide!
Forrás és további cikkek: https://jopofabolt.hu/collections/aromaterapia
https://vitalitas-magazin.hu/eletmod/aromaterapia/